Poniedziałek, 17 grudnia 2018r.
Patroni jednostek wojskowych
06.02.2009
gen. dyw. Gustaw Orlicz-Dreszer

Minister Obrony Narodowej decyzja nr 203/MON z 29 maja 2005 r. polecił 60 dywizjonowi rakietowemu Obrony Powietrznej w Olszewnicy przyjąć imię patrona gen. dywizji Gustawa Orlicz-Dreszera.

Generał dywizji Gustaw Konstanty Orlicz – Dreszer urodził się 2 października 1889 roku w Jadowie. W czasie I wojny światowej został powołany do armii rosyjskiej. Po dwóch tygodniach przedarł się do 1 Pułku Ułanów I Brygady Legionów. W 1918 roku został mianowany komendantem okręgu wojskowego w Chełmie. 2 listopada na czele grupy członków Polskiej Organizacji Wojskowej rozbroił w Chełmie garnizon austriacki. Przystąpił do organizowania 1 pułku ułanów. Na czele formowanego pułku wziął udział w walkach z oddziałami ukraińskimi. W styczniu 1919 roku oddział mjr. Orlicza – Dreszera otrzymał miano 1 pułku szwoleżerów i wszedł w skład brygady kawalerii W. Beliny – Prażmowskiego. Sławę pułkowi przyniosło zdobycie Wasylowa, Bełza, Krystynopola, zwycięstwa pod Rawą Ruską i Żółkwią.
W wojnie polsko-bolszewickiej dowodził dywizjami kawalerii. Szczególnie wsławił się w czasie obrony Płońska i w działaniach ofensywnych w rejonie Smardzewa i Glinojecka.
Po wojnie został awansowany do stopnia generała brygady, objął obowiązki dowódcy 2 Dywizji Kawalerii. W dniach 12-14 maja 1926 roku dowodził oddziałami wiernymi Piłsudskiemu. Od 1926 roku zajmował stanowisko generała do prac przy GISZ, a od 1930 roku został Inspektorem Armii. 11 listopada 1930 r. awansowany do stopnia generała dywizji. W lipcu 1936 r. został pierwszym Szefem Inspektoratu Obrony Powietrznej Państwa. Zginął w wypadku lotniczym 16 lipca 1936 r.
Był odznaczony m.in. Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy, Orderem Polonia Restituta I i III kl., czterokrotnie Krzyżem Walecznych.
Powszechnie znany jako znakomity kawalerzysta, należał do zwolenników i propagatorów rozwoju Sił Powietrznych II Rzeczypospolitej.

 

60 Wieliszewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej >>